2016. október 12., szerda

Zuhanybakin

Elkészült a lakáskasszából a zuhanykabin is. Elég faintos lett de a kád szélét ki kellett vágni az üvegből mert az bele lógott a párkányban. Kicsit talán nagy lett de legalább el lehet benne férni benne kényelmesen.
Érdekes hogy az építők azt mondták hogy rengeteg munkájuk van. Gyakrolatilag minden nap építenek egyet. Ez elég jó pláne ha belevesszük mennyibe kerül .
Na lényeg hogy megvan. Es sem egy sose megvalósuló terv.  


2016. október 3., hétfő

légifelvétel



Hát sokminden változott mióta utoljára írtam és pár bejegyzéssel el is maradtam de majd utólag dokumentálom mik vátoztak. Első részt sikerült kicsit gagyábarázni. Csináltam kocsibeállót és sikerült légifelvételt csinálni a háztól és a környékről. Mindig is kíváncsi volt milyen fentről a táj mivel elég lapos így nem látok messzire. Viszont egy félkomoly helikopterre tettem egy akciókamerát és egész jó légifelvételt sikerült készíteni. Ezen már látszik a készülő autóbeálló illetve látszik mennyire hozzátapsztitt épület a házhoz a sufni. Igen ezt majd át kell építeni...


Hétvége egyébként szorgosan telt. Végeztem a térkövezéssel és eltüntettem a sittkupacot. Nem mondom azért elfáradta a végére de jó lett. Mellékesen a betonosá után még a k kövek fugáit is kikentem. Várok pár napot és ráálok autóval. Remélem bírja majd és nem szakad be se a ciszternában :). Ezt egyébként már próbáltam bár akkor nem votl még rajta a térkő. Egyszóval lesz izgalom elsőre :)





2016. június 12., vasárnap

0,8 lefolyó

Sokat agyaltam hogy kéne a lefolyót megcsinálni. A leejtés elég kicsi és mivel a ciszterna viszonlyag magasan van ezért minden centiért harcolni kellett. Végül sikerült. 3 helyről szedi össze a vizet és vezeti be a ciszernába. Összesen kb 21 m cső és jópár idomot építettem be. Az első részen (képen a kukáknál)meg is emeltem a szintet hogy föld alá kerüljön a cső.
Sokat szenvedtem a csövek összerakásával. Pedig nagyon egyszerű. Lényeg hogy tisztának kell lenni a csatlakozásnak + egy kis kézmoso és egy kis mozgatásal szépen összecsúszik. Ahol nehezebb rá lehet segíteni egy kis fával megtolni de jó esetben ez nem is kell. Összegkötést a fém csatrornával úgy oldottam meg hogy levágtam a végét a fém résznek (szinte mind lyukas volt már...) és egy felemelhető műanyag kpe csőcsúszik a fém csőről a kpe 90 könyökre. Így tisztítható is a lefolyó. A hatalmas essőt mondjuk pont lekéstem vele szombat délután de ha legözelebb esik az már belefolyik..
1 dolog maradt csak hátra. Elektromosan bekötni a szivatyút. Majd legközelebbi szabad hétvégén megcsinálom. Mára elég ennyi




 Szombaton délután akkora esső volt hogy egybefűggő víz lett a ciszterna alján a tetőn keresztű beszivárgó vízből. Az utcát is ellepte és gyakorlatilag folyóvá vált.  Durva volt de a legközelebbinél már az ereszből befolyik a ciszternába.


0,7 szigetelés

Megcsináltam a szigetelést a ciszternán. 2 anyagot használtam. Sarkokra élekre Aqufin 2 KM lett. Ez egy krémes állagú habarcs ami vízzáró és van egy öngyógyuló képessége is. (0,8 mm nél kissebb repedése betapaszt magától) Élekre került még szallag is beleágyazva ebbe az anyagba de a padló egyenletlenségei miatt az szigetel szerintem. De 2KM ből mindenhova került dögivel úgyhogy elvileg nem ereszthet.
A falakra padlóra meg Aqafin IC került. Ez egy viszonylag híg anyag amit fel kell kenni ecsettel a falra és még átmenni rajta kefével hogy beszivárogjon. Szabad mésszel valami kristályokat képez amit elzárják a kapilárisokat a betonban. 
Elég komoly leírás volt mind a két anyaghoz. Hogy kell keverni hogy kell utokezelni, hogy viselkedik nagy páratartalomban stb. 
Gondoltam ha már ilyen drága (17 ezer egy zsák) és meló is van vele betartom amiket ír. Gyakorlatilag grammérleggel mértem ki a megfelelő arányokat keverésnél.
 Egyedüli nehézség az Aqafin IC nél volt ahol nagyon írták hogy rosszúl szellőző helységben kell szellőztetni mert páralecsapódás nem tesz neki jót friss állapotában. Összedobtam hát kályhacsövekből és autóventilátorból egy szellőztetőt ami gyorsan lecsökkentette a páratartalmat és sokkal kellemesebb lett a klima. 
Érdekes hogy első nap után  meg már a magas páratartalmat igényelte és vigyázni kellett nehogy kiszáradjon. Akkor leszereltem a kis sufni szelőzeteőt és locsoltam.

Bepatintottam a szivatyút is. Elég viharvert de megbízató zacszivatyú. Szokásos centrifugális elven működő de ez még teljes mértékben fém házas kivitelű.

2016. május 21., szombat

ciszterna 0,6


Sikerület kizsaluzni a ciszterna tetjét és némi földmünkával kiegyenesíteni a területet.  Holnap lehet kibetonozni. Remélem nem szakad be az egész majd....
Hirtelen ötlettől vezérelve kiástam a ciszterna melletti meg a  hátramenő csaphoz az árkot. Azt hittem nagyobb meló lesz. Mondjuk csak 40 cm mélyen viszem a vezetéket de elég hosszan (kb 30m).
Ami meglepett hogy szemetet találtam itt a ház mellett is a földben. Cukroszacsko, rossz lábos, és gyógyeres levelet nagy mennyiségben tanyáztak a földben. Nem is értem mit hittek mi lesz vele. 
Ami érdekes nekem is hogy mennyire jól bírja a műanyag a földben. 99 ben lejárt curoszacskó teljesen olvasható és újszerű volt. 
Furcsa hogy valaki a hulladékot a háza mellé teszi.Én nem tenném. Lehet kell kölcsönözni egy fémdetektort és végignézni a kertet.... 






Egy kis update
Ilyen lett kiöntve illetve alúról a zsalu. Kicsit féltem hogy nem fogja elbírni a betont elvégre is 2 tonna amit ide beöntöttünk de hát nem volt mit tenni megcsináltam és reménykedtem. Elbírta.. Ezek után hidat is építhetek :)
Ma estére szét is szedtem már a zsalut. Érdekes megcsinálni mennyivel több idő volt.. 
Ma (május 27) meghozták a vízszigetelő anyagot. Felkenős beszivárgós bekefeléős fajta. Fura mert a zsákokra made in germany felirat van írva. Mondjuk 17 000 per zsákért gyárthatják is ott. Na de az majd a kövi poszt lesz hogy használom fel azt.






2016. május 10., kedd

ciszterna 0,5


Betonozás
Sikerült kibetonozni a zsaluköveket, Azt hittem nagyobb meló lesz. Féltem is tőle hogy hogyan fog menni, bírni fogjuk e, nem futunk ki az időből. Aztán rájöttem hogy felesleges aggódni. Lesz ahogy lesz.
Végül 3 an csináltuk és 8 tól 3 ig ment a verkli de én azt hittem minimum 4 ig eleszünk. Azért ha az ember nem egyedül csinálja sokkal gyorsabb. 2 betonkeverő 2 talicska. Igaz ilyen konstellációban már 4 emberrel lett volna jobb de ennyien voltunk most. 
Ez nem egy látványos meló de annál fontosabb. A munka végére igazából mi sem változott a kinézete a ciszternának de már szilárdan álltak a falak. Legjobb hogy már nem kell parázni hogy beomlik a homok.
Rendesen toltunk a munkát csak egyszer álltunk meg ebédelni. 
Persze kiderült hogy kevés a cement. Szerencsére a tüzépes még nyitva volt habár már elmult 12 ameddig volt. Így belegondolva elég sok anyag belement.  Kb 28 zsák cementet biztos bedolgoztunk.
Soderből viszont fog maradni. Most a tető zsaluzásást csinálom oda még kell egy 1,5 köbméter de kb ugyan ennyi marad. Ez persze később még jól jön de addig is el kell rakni valahova.... 
Próbáltam utánanézni hogy kell zsaluzni ciszternát építeni stb de érdekes módon nem sok info van a neten róla. Nem is értem miért. Talán sokan inkább műanyagtartályt használnak.... Azok mondjuk jóval kissebbek vagy bitang drágák...
Ami még érdekes lesz: tető kibetonozása, vízszigetelés, csatorna bekötése. Van még pár nem tiszta pont de már kezd alakulni. Jó látni ahogy manifesztálódik az ember elképzelése :)






2016. április 18., hétfő

ciszterna 0.4

 Hétvége dolgosan telt. Egyrész átalakítottuk a kaput másrészt ciszterna volt a napirenden.
Nem is gondoltam volna hogy ekkora meló de a fél méter megnagyobbítás fél napba igen szűken fért bele. Dolgoztunk mint a gép. Gondoltam lecsapnak a szomszédok mert még 7 kor is ment a flex de + an csalódtam. Szomszéd még a lámpáját is felajánlotta amit el is fogadtunk.
Így végül 2 m ről 2,5 m re nőtt a kapu mérete.
Mellékesen megjött az anyag is a csizternához. Valami mesés de mindent félreszámoltak. 180 zsalukőből 185 lett cementből meg 32 zsákból majdnem 20. A betonvas meg más méret lett mint amit mondtak.
10 re igérték a szállítás de amikor felhívtam őket hogy hol vannak 9 50 kor akkor mondták hogy hát 10 után jönnek.....
Na de végül minden megjött. Pontosabban a 2 áthidaló majd szerdán hozzák.







A ciszterna annyiban haladt hogy leraktam az alapokat bevasaltam és ráhúztam még egy sor követ. Pakoltam be apró betondarabokat a zsalukövekbe. Így kevesebb beton kell. Következő lépés az aljzat betonozása majd a falak felrakása. Talán szombaton már a falakat fogom betonozni. Megnyugtató lenne ha már meglenne a fal mert akkor már nem tud beomlani.....
Frici macskánk pedig mindent megnéz és szereti főleg a frissen kiásott homokot. 



2016. április 12., kedd

Ciszterna 0.3. Kész a gödör.

Sikerült kiásni a ciszterna helyét. Nem tűnik mélynek de azért 2 m megvan. Volt vele munka. Legrosszabb az volt amikor egyik reggel láttam hogy egyik falánál beomlott. Na akkor azt lehetett klilapátolni és után még az aznapi etap. 
Gondolkodtam miért lehetett és arra jutottam hogy a föld valószínű száradás közben törékenyebb folyósabb, morzsalékosabb lesz. Így azóta minden este kicsit belocsolom a falát nehogy nagyon kiszáradjon. Eddig bevállt. Tudom hogy a talajmechanika elég összetett (építészek véreznek is el rajta rendesen). 
Holnap megrendelem a cementet, vasat stb stb. Kb 120 e ft lesz. 
A falak kiöntése kemény falat lesz mert kell bele vagy 2 m3 beton ami. Kis betonkeverővel keverve keménymeló de nem reménytelen. Kb 30 keverést számoltam. Meglátjuk. 
Mindenesetre nyugodtabb lennék ha már meglennének a falak mert akkor nem omolhat be. 



2016. április 8., péntek

ciszterna 0,2

A múlt hétvége is dolgos munkával telt. Alakul a gödör bár még kell kicsit ásni hogy meglegyen a 2 méter mélység. Érdekes az lesz hogy a talaj A és B szintje után ami tele van tápannyaggal hova teszem majd a C szintet ami viszont sívó homok. Van egy régi kút azt gondoltam feltölteni vele de fog maradni. Lehet csinálok egy homokos tengerpartot :) 
Szaval amíg dolgoztam addig Frici a virágok közt sétált ..
Mostani hétvégén remélem nem lesz nagyon rossz idő és be lehet fejezni az ását előkészíteni az alaphozást és a fal felhúzásást. Nincsene illuzioim ez még van akkora meló hogy elmegy rá a hétvége de jó esetben kész leszek vele. 
Azt számoltam hogy kb 150 ezer lesz jó esetben de simán lehet belőle 200 is. Ez tisztán az anyagköltség. Meglátjuk mennyivel fog feljebb menni.. Egyik fórumon 450 500 e írtak. Ez kicsit soknak tűnik de ha mindent kiad az ember melót akkor simán lehet ennyi. 





2016. március 28., hétfő

ciszterna 0,1


Gonoltam csinálok egy ciszternát a kert elejébe. Kimértem elpakoltam a sittkupacot a helyéről és elkezdtem kiásni a helyét. 2*3 m es területen 2 m mélyen akarom majd kiásni. Jelenleg 70 cm mélységig tudtam kiásni. 
Kemény meló főleg mert a földet felviszem a kert végébe hogy kiegyenesítsem a felszínt hátul. Ezért elég kemény de haladgat lassan. 
Ha megvan a lyuk akkor aljzat meg oldalsó falak betonozása jön. Ezek után tető amit egyben kell majd kiönteni és végül szigetelés.
Utána csöveket bekötni szivattyú és a beálló rekultivációja. Egyszóval jó sok munka de így lesz 12 m3 víz amivel a nyáron lehet majd öntözni.
Vicces hogy a szivattyú csövek egy része már megvan a ciszterna meg még csak fejben :) na majd nemsokára meglesz... 

2016. március 25., péntek

szürkevíz

Szürkevíz
Kezdetektől gondoltam hogy valamit kéne kezdeni a szürkevízzel. Kvázi amit elfürdünk vagy mosógépből kijön még fel lehetne használni. Ezért az innen jövő víz tesz egy kitérőt a pincébe és onnen megy csak a csatornába.Másrészt a szükséges vizet vissza kell juttatni a wc hez. 
Ennek a fő rákfenéje az szokott lenni hogy ha építésnél nem így építik a házat hát nem egyszerű átalakítani. (nem mindig lehetetlen de át kell gondolni )
Én így építettem és mást is erre buzdítok. 
Amikor persze a csöveket pakoltam a falba nagyon távolinak tűnt hogy működni fog és nem is voltam biztos magamban. Szerencsére mostanra már működik de még lehet rajta mit csizsolni. 
4 verziót építettem eddig és csak a 4. lett használható. 

1. verzió egy hordóba rakott orosz búvárszivatyú volt. Nem volt jó mert túl hangos volt és nem volt még túlfolyása a csatorna felé valamint a szürkevíz 3-5 nap után büdös lesz. 

2. Verzió Hordo ugyan az bele egy zagyszivatyú. Ez már jobban működött nem búgott az egész ház de a túlfolyás nélkül ez is hamar megtelt valamint a szennyeződések eltömték a wc töltőjét. 

3. Verzió. Van túlfolyó és egy keringető szivatyú tolja fel a vizet. Ez teszt üzemben már megbukott mert a keringető szivatyú bár nagyon halk volt de sajnos túl gyenge. Ellenben a tartály már egész jó és lehet túlfolyást kezelni



4. Verzió A 3. verzióból megtartottam az álványt (szomszéd konténeréből kukáztam) és a tartályt de alúra vízművet tettem. Ennek a teljesítménye vagy 10 szerese a keringető szivatyúnak és van tágulási tartálya is.
Ideálisnak hangzott és mint kiderült valóban jó is volt ide. Használtam vettem de mint kiderült gyári hibás volt. Víz nem ment le a tartályába mert nem fúrták ki az öntvényt a csatlakozónál így se nyomásmérő nem ment se nyomásszabályzó se a tartály nem tárolt nyomást. Egy fúrás révén jó lett de szét kellett szednem az egészet darabokra mert nem akartam csak úgy vaktába furkálni. A leérkező víz egy szűrön megy keresztűl és kerül a tartályba. A szivattyú onnan nyomja fel ha leesik a nyomás (lehuzzák a wc-t) és tölt amig a nyomás megint nem elég magas (2,3 bar). Ha a felső tarály megtelik vagy a szűrő eltömitődik a viz a csatorna felé távozik és közben kitisztítja a szűrőt.
Napi kb 30 forintot lehet vele sporolni ami kb 2,5 éves megtérülésnek felel meg. Meglátjuk milyen biztosan fog üzemelni.


Amit még kell rajta csiszolni:
Kéne egy alacsony vizszint kapcsoló (ne kapcsoljon be ha egy szint alá esik a víz szintje a tartályban)
A tartály 25 literes mennyisége néha kevés. lehet ki kéne egészíteni egy másikkal, esetleg autó  üzemanyagtankjával helyettesíteni. Azon van már alapból szintmérés....


2016. január 1., péntek

fatároló




Fatároló


Szilveszteri különszám a mai bejegyzés. Kicsit kompenzálom hogy régóta ben írtan..
Nem tudom hogy hívják de láttam már ilyet máshol is. A lények hogy van egy kupos tető és a hengerbe felrakott fára ezt teszik hogy ne ázzon. Amikor megláttam a kertben ezt a fém vázat rögtön tudtam hogy erre tökéletes lesz. Bár akkor még nem tudtam mivel és hogyan fogom bevonni. Végül a sufni tetéjéről származó vékony alulemez lett a megoldás. Szerencsére korábbi projektből volt lemezolló amivel a vékony alulemezt szépen lehetett munkálni. Majdnem mint egy textilt. Gondoltam popszeggel összfogom ahol kell. Végül csak egy helyen kellett többi helyen a visszajtások tartják meglepően stabilan.
Azon kellett még kicsit agyalni mit hova tegyek mit hogy hajtsák hogy nem tudjon a víz befolyni. Ja és minnél kelvesebb vágással minnél anyagtakékosabban. Végül ezt sikerült kihozni. Szerintem a célnak megflel. Olyan mint egy nagy gomba :). Lehet festünk rá pötyöket meg pirosra lefestjük :)



Végül egy kis pihenős kép a naplástótól.